Kredyty

Kredyty

Kredyt gotówkowy jest narzędziem finansowania indywidualnych potrzeb i ma formę pisemnej umowy pomiędzy bankiem a klientem. Stanowi zobowiązanie finansowe o stosunkowo niedługim terminie spłaty w porównaniu na przykład z kredytem hipotecznym. Oferty kredytów są zróżnicowane, a decyzji o jego zaciągnięciu nie należy podejmować pochopnie. Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze kredytu?
  • Kwota kredytu nawet do 550 000 zł
  • Okres kredytowania do 144 miesięcy
  • Na zaświadczenie i oświadczenie
  • Bez poręczycieli i zabezpieczeń
  • Indywidualna i kompleksowa obsługa
  • Wysokość raty dopasowana do Państwa potrzeb
  • Szybka wypłata potrzebnych środków
  • RRSO 81,05%
Kwota kredytu, okres spłaty i czas otrzymania środków

Decydując się na kredyt gotówkowy, należy dobrze przemyśleć wysokość kwoty, którą chcemy pożyczyć. Najlepiej gdy kwota kredytu pokrywa nasze zapotrzebowanie finansowe, a jednocześnie nie powoduje nadmiernego obciążenia budżetu domowego. Minimalna kwota, o jaką można się starać to najczęściej 500 zł, a maksymalna około 200 tys. zł. Okres spłaty jest uzależniony od wysokości pożyczanej kwoty, jednak zwykle nie przekracza 10 lat. Każdy bank czy instytucja finansowa oferuje inne warunki i terminy spłaty dla poszczególnych kwot.

Istotna jest też kwestia, jak szybko potrzebujemy pieniędzy. Zwykle najszybciej kredyt gotówkowy uzyskuje się w banku, z którego usług już korzystamy, na przykład mamy tam rachunek lub kartę kredytową. Wówczas pieniądze mogą trafić na nasze konto nie później niż w ciągu kilku dni.

Wysokość rat dostosowana do możliwości finansowych

Wysokość rat ma fundamentalne znaczenie dla budżetu, jakim dysponujemy każdego miesiąca. Kwotę kredytu i jej podział na raty powinniśmy dopasować tak, aby spłata obciążenia była realna i nie powodowała problemów związanych z codziennymi potrzebami i opłacaniem bieżących rachunków. Oferty banków najlepiej porównać, patrząc na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Prowizja – składowa kosztów kredytu

Niskooprocentowany kredyt może wydawać się nie lada okazją, ale w rzeczywistości koszt jego zaciągnięcia może być bardzo wysoki. Zdarza się, że banki i firmy pożyczkowe pobierają dodatkowe opłaty na przykład prowizję za przyznanie kredytu. W efekcie kredyt obciążony odsetkami na poziomie 5-6% może być droższy niż kredyt z odsetkami 12%. Przeglądając oferty należy sprawdzić wysokość prowizji i innych opłat. Coraz częściej banki oferują kredyty na promocyjnych warunkach i nie pobierają prowizji.

Dodatkowe obciążenia finansowe

Banki mogą proponować dodatkowe ubezpieczenia do kredytu, które podwyższają jego koszt. Może to być na przykład ubezpieczenie na wypadek utraty pracy – w niektórych przypadkach nie istnieje opcja rezygnacji z niego i stanowi część całościowego kosztu kredytu. Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani ubezpieczeniem, a nie mamy obowiązku decydowania się na nie, wówczas za kredyt zapłacimy mniej. Zaciągnięcie kredytu wiąże się też niekiedy z koniecznością założenia konta osobistego w tym samym banku. W takim przypadku należy zwrócić uwagę, czy konto jest bezpłatne, a także czy ponosimy opłaty za wydanie i korzystanie z karty debetowej.

Kluczowe pułapki brania kredytu

Podstawowym błędem, jaki popełnia większość kredytobiorców jest sprawdzenie wyłącznie wysokości oprocentowania kredytu. Tymczasem przy zaciąganiu kredytu istotną rolę odgrywa również prowizja czy obowiązkowe ubezpieczenie wliczane od razu w koszt kredytu. Zawsze należy starannie wyliczyć, ile pieniędzy jest nam faktycznie potrzeba i realnie ocenić możliwości spłaty. O kredyt warto postarać się odpowiednio wcześnie, ponieważ nie zawsze banki udzielają go w ciągu kilku dni.


*Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 5000 zł na okres 23 miesięcy wynosi 81,05%. Rata miesięczna 373,37 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa stała) 10%, odsetki od kwoty pożyczki – 514,43 zł, opłata przygotowawcza (jednorazowa) 2490 zł, opłata administracyjna (miesięczna) 25 zł. Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 579,43 zł (stan na dzień 12.10.2017 r.).